Jak zdobyć dofinansowanie na studia zaoczne?

Jak zdobyć dofinansowanie na studia zaoczne

Chcesz studiować zaocznie, ale obawiasz się, że nie podołasz z opłaceniem czesnego? Spokojnie! Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym możesz uzyskać dofinansowanie na studia zaoczne. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak się o to ubiegać!

Kto może sfinansować studia zaoczne?

Studia zaoczne dają komfort studiowania wyłącznie weekendami. To dobra opcja dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą podjąć edukacji w trybie dziennym. W odróżnieniu jednak od studiowania dziennego edukacja zaoczna wiąże się z koniecznością opłaty czesnego.

Jest to całościowy koszt studiów, który student spłaca w formie „rat”. Wysokość czesnego zależy od wybranego kierunku, lat edukacji (3 lata lub 5 lat w przypadku jednolitych studiów magisterskich) oraz innych kosztów, które uczelnia uwzględnia.

Co w takim razie, gdy chcesz studiować zaocznie, ale nie możesz sobie pozwolić na opłatę czesnego? Wówczas warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami finansowania edukacji na poziomie wyższym.

Takich rozwiązań warto szukać:

• w Urzędzie Pracy,
  • wśród dotacji unijnych,
  • u pracodawcy,
  • w banku – większość placówek oferuje tzw. kredyt studencki.

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami dofinansowania. Niekiedy obejmują one studia zaoczne 3-letnie lub 5-letnie, a niekiedy – wyłącznie studia podyplomowe.

Dofinansowanie studiów zaocznych przez pracodawcę

Jednym z obowiązków pracodawcy jest umożliwienie pracownikom zdobywania oraz rozwijania kompetencji. Dzieje się to m.in. poprzez możliwość udziału w warsztatach czy odpowiednim systemie rozwoju kariery wewnątrz firmy. Takim sposobem może być również opłacenie studiów. Jak starać się o ten rodzaj dofinansowania?

Przede wszystkim zacznij od rozmowy ze swoim pracodawcą – przygotuj odpowiednie argumenty i uzasadnienie:

• Dlaczego sfinansowanie tych studiów jest ważne z punktu widzenia firmy?
  • Jaką wartość wniesie to w Twoją pracę?
  • Czy nabyta wiedza pomoże rozwinąć coś w organizacji lub usprawnić?

Pamiętaj, że opłacenie studiów przez pracodawcę jest z jego strony dobrowolne, a więc solidna argumentacja to podstawa.

Uwaga! Ta forma dofinansowania zwykle obejmuje studia podyplomowe, choć wszystko zależy od pracodawcy i jego chęci oraz możliwości. Sprawdzając kierunki studiów, warto sugerować się obszarem, w którym działa firma.

Dofinansowanie studiów przez Urząd Pracy

O pozyskanie środków na studia możesz starać się również w Urzędzie Pracy, dedykowanym dla Twojego miejsca zamieszkania lub miasta, w którym chcesz podjąć edukację. Aby starać się o dofinansowanie, musisz zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna.

• Co istotne, nawet jeśli w trakcie studiów podejmiesz zatrudnienie (po otrzymaniu dofinansowania), to nie wpłynie to w żaden sposób na środki wypłacane z Urzędu Pracy. Pamiętaj jednak, że możesz być zobowiązany do zwrotu kosztów w przypadku przerwania studiów lub nieukończenia ich z własnej winy.
  • Dofinansowanie najczęściej przeznaczone jest na studia podyplomowe, ale w każdym urzędzie warto dopytać się o możliwość finansowania studiów licencjackich lub magisterskich, gdyż niektóre instytucje przewidują taką opcję.
  • Czynnikiem ułatwiającym uzyskanie dofinansowania z Urzędu Pracy jest również brak kwalifikacji zawodowych. Wówczas studia traktowane są jako forma ich uzyskania, dzięki czemu dana osoba staje się bardziej atrakcyjna na rynku pracy. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby w różnym wieku.

Studia zaoczne – dofinansowanie z UE

Aby uzyskać dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, również warto zarejestrować się w urzędzie pracy. Nie jest to jednak jedyny kierunek – warto poszukać organizacji, które zajmują się pozyskiwaniem funduszy z UE na rzecz rozwoju zawodowego.

Oprócz tego niektóre uczelnie same ubiegają się o sfinansowanie kosztów studiowania, co w praktyce oznacza, że czesne jest znacznie niższe lub nie ma wymagań co do jego opłacenia. W zależności od funduszy i warunków danej uczelni w ramach dofinansowania z UE możesz otrzymywać minimalne świadczenia pieniężne za okres studiowania.

Inne sposoby na pozyskanie dofinansowania

Dla osób z niepełnosprawnością dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z dofinansowania, jakie oferuje PFRON. Dotyczy to dowolnego kierunku i trybu studiów, na którym uczy się osoba z orzeczoną niepełnosprawnością.

W tym przypadku nie jest wymagany status bezrobotnego – liczą się odpowiedni dokument potwierdzający niepełnosprawność oraz zaświadczenie z uczelni (dofinansowanie można uzyskać już w trakcie edukacji).

PFRON opłaca poszczególne semestry, dlatego po zakończeniu każdego roku akademickiego należy dostarczyć dokumenty potwierdzające zaliczenie semestru i złożyć wniosek o dofinansowanie kolejnego.

Inne sposoby:

• kredyt studencki – oferowany jest na preferencyjnych warunkach, z bardzo niskim oprocentowaniem i wygodnym okresem spłaty;
  • pożyczka na kształcenie – inicjatywa Ministerstwa Rozwoju, której celem jest wsparcie w kształceniu. Dzięki temu można uzyskać pożyczkę na sfinansowanie studiów I, II oraz III stopnia, a także studiów podyplomowych. Pożyczka jest bez oprocentowania i dodatkowych kosztów. Warunkiem koniecznym jest odpowiednia zdolność lub możliwość zabezpieczenia spłaty pożyczki.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje kilka możliwości dofinansowania studiów zaocznych. Wszystko zależy od Twojej aktualnej sytuacji i tego, z czego możesz w danej chwili skorzystać. Pamiętaj – warto pytać! Bez względu na to, czy starasz się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Pracy, od pracodawcy czy z funduszy UE, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie spełniasz wymogów, zawsze dopytaj. Trzymamy kciuki!