Prowadzisz firmę i studiujesz? Wrzuć czesne w koszty!

Wrzuć czesne w koszty

Jako przedsiębiorca chcesz się ciągle rozwijać – to jasne i koniecznie do utrzymania dobrej pozycji na rynku. Jednak czy korzystanie z edukacji musi dodatkowo nadwyrężać Twój budżet? Niekoniecznie – możesz na tym zyskać, wrzucając czesne w koszty. Dzięki temu obniżysz swój podatek. Sprawdź, kiedy możesz odliczyć czesne od podatku!

Które studia można wrzucić w koszty firmowe?

Możliwość potraktowania czesnego za studia jako kosztu uzyskania przychodu jest bardzo kuszącą opcją. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj studiów można wrzucić w koszty. Przede wszystkim najważniejszą kwestię stanowi kierunek. Musi być on ściśle powiązany z charakterem działalności i branżą, w której funkcjonuje firma.

Przykład

Jeśli prowadzisz agencję marketingową, to studia z tego zakresu będą jak najbardziej powiązane z charakterem działalności. Natomiast jeśli świadczysz usługi z zakresu IT jako jednoosobowa działalność, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą studia, które pomagają Ci uzyskać jeszcze lepszą pozycję na rynku, np. ciekawe studia podyplomowe z nowej dziedziny IT.

Studia podyplomowe z reguły zawsze można potraktować jako koszt uzyskania przychodu, gdyż pozwalają rozszerzyć bazową wiedzę o konkretny obszar z danej branży. A jak wygląda sytuacja ze studiami licencjackimi i magisterskimi?

W tym przypadku również opłata za studia można być wrzucona w koszty pod warunkiem, że charakter ścieżki edukacyjnej jest spójny z działalnością firmy i przedsiębiorca może wykazać, że ukończenie konkretnego kierunku poprawi jego kompetencje i konkurencyjność na rynku.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby wrzucić studia w koszty?

Aby uznać czesne za koszt uzyskania przychodu, należy spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest podobieństwo branżowe między kierunkiem studiów a charakterem firmy, a także edukacja w obszarze zwiększającym ogólną konkurencyjność (mogą to być również studia z zakresu zarządzania – kompetencji, które są potrzebne w przypadku każdej działalności).

• Studia należy podjąć w momencie prowadzenia działalności – wcześniejsze doświadczenia edukacyjne mogą być uznane za dążenie do ogólnego zwiększenia swoich kompetencji, a to z kolei może być potraktowane jako koszty osobiste.
  • Oprócz opłaty czesnego za koszty prowadzenia działalności można również uznać podręczniki niezbędne do edukacji na danym kierunku i inne materiały pomocnicze.
  • W koszty związane ze studiowaniem można wrzucić również wydatki przeznaczone na dojazd do uczelni. Warto jednak w przypadku rozliczania dodatkowych kosztów, takich jak dojazd czy podręczniki, złożyć wniosek z prośbą o indywidualną interpretację podatkową. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której wydatki te Urząd Skarbowy może sklasyfikować jako koszty osobiste.

W przypadku całego procesu niezwykle istotna jest dokumentacja jako potwierdzenie stanu faktycznego. Przydatne będzie zarówno zaświadczenie o studiowaniu na konkretnym kierunku, a także wszelkie faktury związane z wydatkami na studia (czesne, dojazdy, dodatkowe materiały dydaktyczne). Faktura musi być wystawiona na firmę.

Warto również zapoznać się z art. 23 ustawy o PIT, gdzie wymieniono wszelkie wydatki, których nie można uznać za koszty uzyskania przychodu (m.in. nabycie gruntów, raty kredytu itd.).

Jak odliczyć czesne od podatku?

Przede wszystkim należy od razu zgłosić do uczelni potrzebę rozliczania się poprzez fakturę. Następnie taki dokument należy uwzględnić w rozliczeniu kosztów prowadzenia firmy – w zależności od wybranej formy może to być np. rozliczenie miesięczne. Dotyczy to wszystkich wydatków związanych ze studiami. Rozliczenia można dokonać samodzielnie lub skorzystać z usług księgowej.

Warto pamiętać o terminowym dostarczaniu dokumentów oraz rozważyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową. Koszt studiów jest rozliczany wspólnie ze wszystkim kosztami prowadzenia działalności.

Co jeszcze można wrzucić w koszty?

Przepisy mówią o tym, że każda aktywność edukacyjna, która pomaga przedsiębiorcy zwiększyć konkurencyjność na rynku, a także podwyższyć lub utrzymać przychody, może być wliczona w koszty prowadzenia działalności.

Najważniejszym kryterium jest wykazanie, że dana rzecz realnie wpłynie na poprawę sytuacji przedsiębiorcy, czyli ma związek z charakterem jego biznesu.

Dlatego, oprócz studiów, w koszty edukacyjne można wrzucić:

• kurs językowy,
  • prawo jazdy (jeśli to realnie może pomóc w rozwoju firmy),
  • kursy branżowe,
  • czasopisma i książki branżowe,
  • udział w konferencjach branżowych.

Czy warto wrzucić czesne w koszty prowadzenia działalności?

Zdecydowanie tak! Wydatki na studia ponosisz bez względu na to, czy zdecydujesz się wrzucić je w koszty prowadzenia działalności. Uznając je jako koszt, obniżasz kwotę miesięcznych przychodów.

Pamiętaj jednak o kluczowych kwestiach i wybierz kierunek, który jest powiązany z charakterem Twojego biznesu. Postaw na uczelnie, gdzie wiedzą dzielą się praktycy, a zajęcia mają charakter warsztatowy. Sprawdź kierunki studiów podyplomowych na UWE i daj sobie szansę na rozwój oraz większą konkurencyjność!