Czytaj Bloga.
Software developer: kim jest, jakie stoją przed nim zadania i perspektywy w pracy zawodowej?
Software developer to jeden z najpopularniejszych zawodów ostatnich lat. Dowodem na to są liczne szkolenia oraz bootcampy, które mają przygotować przyszłych programistów do pracy w software house'ach lub agencjach interaktywnych. Czym charakteryzuje się zawód software developera oraz jak nim zostać?
Kim jest software developer?
Software developer to osoba, której głównym zadaniem jest utrzymywanie obecnych aplikacji internetowych lub mobilnych oraz tworzenie nowych funkcjonalności w kodzie. Mówi się też o nim, że jest po prostu programistą. Identyfikuje, instaluje oraz testuje systemy oprogramowania, które są zbudowane od podstaw. Jest również odpowiedzialna za wykrywanie błędów w aplikacjach, które mogę spowodować ataki hakerskie lub problemy po stronie użytkowników.
Jak zostać software developerem?
Czy łatwo zostać software developerem? Niestety nie ma na to łatwej odpowiedzi. Na pierwszy rzut oka zawód ten dla wielu osób wydaje się nieosiągalny ze względu na ilość materiału, którą należy opanować. Dużo w tym prawdy, ale podstawą w zawodzie programisty jest solidna edukacja. Pewnych elementów po prostu nie da się nauczyć na własną rękę.
Głównym wyzwaniem w dzisiejszych czasach dla programistów jest przede wszystkim stały rozwój. Środowisko IT zmienia się dynamicznie i konieczny jest ciągły głód edukacji. Dobrym sposobem na przyjęcie sporej dawki wiedzy w przyjaznej formie są studia podyplomowe, jak te oferowane na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji, które łączą teorię oraz praktykę.
Jakie cechy są niezbędne w pracy programisty?
Istnieje wiele umiejętności, które musisz posiadać jako programista, ale zdolności te mogą się różnić w zależności od stanowiska, które będziesz zajmować. W przypadku programistów większość pracodawców poszukuje takiej wiedzy, jak:
- Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem programowania;
- Projektowanie, testowanie i rozwijanie oprogramowania zgodnie z potrzebami użytkowników;
- Krytyczne myślenie;
- Dbałość o szczegóły;
- Napisanie i utrzymanie oprogramowania;
- Umiejętność rozwiązywania problemów;
- Tworzenie złożonych baz danych dla organizacji.
Jakie zadania stoją przed software developerem?
Obowiązki software developera mogą być różne. W większych firmach programista zazwyczaj jest odpowiedzialny tylko za tworzenie nowego kodu oraz optymalizacje obecnego. W mniejszych firmach jego obowiązki mogą być znacznie szersze.
Nie rzadko programista oprócz pisania kodu jest również testerem oraz project managerem. Często to także opcja, by współpracować z analitykami biznesowymi, czy grafikami. Takie podejście oprócz wad pod postacią sporego rozmycia obowiązków, ma sporo zalet. Dzięki temu programista może dowiedzieć się więcej, jak wygląda praca innych osób w branży IT. Da mu to na pewno spore doświadczenie na przyszłość.
Praca programisty to również szansa na prowadzenie szkoleń dla młodszych programistów oraz możliwość spotkania z klientami. Pogląd na to, że programista tylko i wyłącznie siedzi przy komputerze odchodzi coraz bardziej w niepamięć. Umiejętności miękkie są coraz bardziej wymagane na stanowisku software developera. Warto o tym pamiętać tworząc mapę swojego rozwoju.
Jak wygląda przyszłość branży IT?
Według wielu ekspertów branża IT ma przed sobą świetlaną przyszłość. Główne powody tego stanu rzeczy to:
- automatyzacja wielu procesów przemysłowych;
- rosnące oczekiwania użytkowników mobilnych;
- odciążenie służb zajmujących się zdrowiem i życiem ludzkim;
- lepsza organizacja czasu pracy.
Tym samym można stwierdzić, że pracy dla software developerów nie zabraknie. Warto jednak wspomnieć o tym, że dobre zarobki oraz stosunkowo komfortowa praca sprawiają, że każdego roku coraz więcej osób pragnie zostać programistą. Firmy podwyższają poprzeczkę umiejętności, aby pozyskiwać tylko najlepszych programistów dla siebie. Wśród programistów krąży opinia, że umiejętności, jakie kiedyś posiadał specjalista z rocznym doświadczeniem, obecnie wystarczą zaledwie na stanowisko juniorskie.
Praca programisty nie jest na pewno łatwym kawałkiem chleba, ale możliwość realnego zmieniania świata oraz kontakt z międzynarodowym środowiskiem sprawia, że zawód ten w najbliższych latach będzie zyskiwał na popularności. Rozwojowi będzie również ulegała edukacja dostępna nie tylko w Internecie, ale również na uczelniach czy szkołach wyższych. Warto wykorzystać ten potencjał i spróbować swoich sił w tym zawodzie.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco