Szkolny logopeda – na czym polega jego praca?

Szkolny logopeda

Szkolny logopeda zapewnia wsparcie dzieciom w zakresie prawidłowego rozwoju mowy. Przede wszystkim jego rolą jest diagnostyka i edukacja rodziców w tym zakresie, a także dobór odpowiedniej terapii i współpraca z dzieckiem.

Kim dokładnie jest szkolny logopeda i jaką pełni rolę? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Kim jest logopeda?

Aby zrozumieć rolę szkolnego logopedy, warto najpierw chwilę pochylić się na tym, kim w ogóle jest logopeda. Jest to specjalista, który posiada wiedzę w zakresie prawidłowego rozwoju aparatu wymowy. W związku z tym logopeda jest w stanie zaobserwować, a następnie zdiagnozować zaburzenia bądź wady wymowy.

Dzięki swojej wiedzy potrafi dostosować plan terapeutyczny do danego problemu. Logopeda pracuje między innymi z osobami, które mają kłopoty z wymawianiem głoski „r” czy z jąkaniem się.

Czym zajmuje się szkolny logopeda?

Czym zatem zajmuje się szkolny logopeda? Jego rola zawęża się przede wszystkim do obserwowania i diagnozowania zaburzeń aparatu mowy u dzieci, które uczęszczają do konkretnej placówki.

Logopeda zwykle pracuje w przedszkolach, gdzie już na wczesnych etapach może zaobserwować zaburzenia w prawidłowym rozwoju mowy. Coraz częściej logopedzi mają swoje miejsce również w szkołach podstawowych, pracując z nieco starszymi dziećmi.

Do jego zadań, oprócz diagnostyki i prowadzenia terapii logopedycznej, należy również:

• edukacja rodziców,
  • prowadzenie działań profilaktycznych.

W ramach tej praktyki może organizować m.in. spotkania dla rodziców czy różne akcje tematyczne. Ich celem jest uświadamianie zaburzeń w komunikacji językowej oraz podkreślanie znaczenia podjęcia terapii u dziecka.

Szkolny logopeda – w czym pomaga?

W czym konkretnie może pomóc szkolny logopeda? Przede wszystkim w takich problemach jak:

• kłopoty z wymawianiem głoski „r”,
  • seplenienie,
  • mowa bezdźwięczna – szczególny rodzaj zaburzenia, w którym dziecko nie wymawia głosek dźwięcznych lub zastępuje je głoskami bezdźwięcznymi,
  • nosowanie – to również konkretny przypadek, w którym dziecko wymawia w sposób nosowy głoski ustne,
  • opuszczanie przez dziecko głosek na początku lub na końcu wyrażenia,
  • ciche i niewyraźne mówienie.

Terapia prowadzona przez szkolnego logopedę zalecana jest także u dzieci, które mają anatomiczne zaburzenia, mogące wpływać na aparat mowy.

Mogą to być: wada zgryzu, rozszczepy podniebienia czy zbyt krótkie wędzidełko. Dysfunkcje te mogą realnie przekładać się na umiejętności wymowy u dziecka, dlatego ważne jest, aby edukować rodziców w zakresie podjęcia terapii.

Jakie cechy powinien mieć szkolny logopeda?

Szkolny logopeda powinien kierować się przede wszystkim empatią i wyrozumiałością. Kluczowe jest także posiadanie postawy otwartej na innych – przydaje się to zarówno w rozmowach z rodzicami, jak i podczas prowadzenia terapii z dzieckiem.

Szkolny logopeda musi być cierpliwy i brać pod uwagę fakt, że uczniowie bywają różni – jedni mają bardziej spokojne uosobienie, inni łatwo się rozpraszają i trudno im utrzymać skupienie przez dłuższy czas.

Dlatego kluczem jest zrozumienie swojego małego pacjenta i odpowiednie dostosowanie technik logopedycznych. Istotną cechą będzie zaangażowanie w pracę i w pełnioną przez siebie rolę, szczera chęć pomocy, a także aktywność – organizowanie działań dodatkowych, akcji dla wszystkich uczniów, prowadzenie zajęć grupowych czy podejmowanie innych działań w celu promowania profilaktyki logopedycznej.

Czy warto pracować jako szkolny logopeda?

Praca szkolnego logopedy daje duże możliwości w zakresie rozwoju umiejętności zawodowych i swoich kompetencji miękkich. Jest to z pewnością zawód dla osób, które lubią aktywnie pracować z innymi.

Kierunek ten cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż coraz więcej osób uświadamia sobie istotę dbania o prawidłowy rozwój wymowy, a więc zdecydowanie warto zainteresować się tym obszarem.

Co ważne, logopeda może pracować w szkole i dodatkowo prowadzić własną działalność poza placówką. Otwiera to szersze możliwości do skalowania swoich zarobków.

Jak zostać szkolnym logopedą?

Aby pracować jako szkolny logopeda, musisz posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. W zakresie studiowania dobrym podłożem są studia pedagogiczne – w trakcie edukacji zrozumiesz psychikę dziecka oraz poznasz dokładnie etapy jego rozwoju.

To ogrom wiedzy kluczowej do tego, aby skutecznie współpracować z dziećmi. Niektóre kierunki pedagogiczne oferują specjalność z logopedii. Nie jest to jednak jedyna możliwość rozwoju.

Jako szkolny logopeda może pracować również osoba, która ukończyła np. studia psychologiczne lub medyczne.

W tym przypadku konieczna jest edukacja m.in. na studiach podyplomowych z logopedii po to, aby zdobyć wiedzę specjalistyczną. Studiując ten kierunek na UWE, zdobędziesz m.in. wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania narządu słuchu i mowy, zrozumiesz procesy rozwoju mowy u dzieci, a także poznasz metody diagnostyczne i terapeutyczne.

Kierunek ma nastawienie praktyczne, dzięki czemu w trakcie studiów nauczysz się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, co dobrze przygotuje Cię do wejścia na rynek pracy w roli logopedy. Nie czekaj i zadbaj o swój rozwój już dziś!