

Czytaj Bloga.
Zarządzanie w sektorze trzecim – na czym polega?

Trzeci sektor to dość tajemniczo brzmiąca nazwa, pod którą kryją się wszystkie organizacje pozarządowe. Na czym dokładnie polega zarządzanie w tym sektorze i czy warto iść w tym kierunku? Sprawdźmy!
Co to jest sektor trzeci?
Sektor trzeci to określenie, z którym stosunkowo rzadko można się spotkać. Częściej funkcjonuje określenie „sektor organizacji non-profit” czy organizacji pozarządowych. Niekiedy jest nazywany również sektorem obywatelskim. Skąd taka nazwa?
W nowoczesnych państwa stosuje się podział na 3 sektory:
- sektor władz publicznych, do którego zaliczają się wszelkie instytucje rządowe, państwowe i samorządowe;
- sektor przedsiębiorców;
- sektor organizacji pozarządowych, czyli tzw. organizacji non-profit, które nie są związane z administracją publiczną.
Aby zrozumieć zarządzanie sektorem trzecim, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dokładnie są organizacje non-profit?
Otóż są to wszelkie organizacje, które działają w jakimś konkretnym celu. Mają swój interes społeczny (stąd też określenie sektor obywatelski), na rzecz którego podejmują różne działania w kraju bądź w ramach współpracy międzynarodowej.
Drugą istotną cechą tych organizacji jest działanie bez nastawienia na korzyści finansowe. A więc są to organizacje, u których podstaw leżą konkretne wartości i idee i to w ich interesie podejmuje się działania, a nie w kontekście pozyskania z tego benefitów finansowych.
Inne określenia organizacji pozarządowych, z którymi można się spotkać, to:
- organizacje społeczne,
- organizacje ochotnicze,
- organizacje niezależne,
- organizacje użyteczności publicznej.
W jaki sposób funkcjonują organizacje non-profit?
Organizacje pozarządowe, aby mogły spełniać swoje funkcje i działać, potrzebują finansowania. Jako organizacje, których celem nie jest zysk, a szerzenie lub obrona danych wartości, potrzebują finansowania zewnętrznego. Źródłem pozyskiwania funduszy jest budżet państwowy oraz darczyńcy, w postaci osób fizycznych lub firm.
Organizacje non-profit mogą być zarejestrowane m.in. jako:
- fundacja,
- stowarzyszenie,
- klub (np. sportowy),
- koło łowieckie,
- koło gospodyń wiejskich,
- izby gospodarcze lub rzemieślnicze,
- związek rolników,
- klub osiedlowy,
- związek zawodowy.
Organizacje non-profit zajmują się działalnością użyteczną społecznie, a więc działają na rzecz jakiegoś istotnego interesu społecznego.
Organizacje te mogą funkcjonować w zakresie różnych problemów społecznych i działać m.in. na rzecz:
- pomocy społecznej rodzinom,
- seniorów,
- samotnych matek,
- osób niepełnosprawnych,
- dzieci i młodzieży,
- mniejszości narodowych i etnicznych,
- aktywizacji zawodowej,
- rozwoju przedsiębiorczości,
- ekologii i ochrony zwierząt,
- praw człowieka,
- kultury i sztuki,
- sportu,
- praw konsumentów,
- niesienia pomocy ofiarom katastrof, wojen lub klęsk żywiołowych.
Charakter działania tych organizacji jest bardzo szeroki.
Na czym polega zarządzanie w sektorze trzecim?
Organizacje non-profit mają swoją misję i interes, w imieniu którego działają. Zarządzanie w tym sektorze wymaga umiejętności, które pozwolą przede wszystkim pozyskiwać fundusze, dzięki którym organizacja będzie mogła dalej się rozwijać i nieść odpowiedni rodzaj wsparcia.
Dlatego też kluczowe będą umiejętności negocjacyjne, logicznego argumentowania i rozumienia, a także szukania rozwiązań. Pozyskiwanie funduszy to największe wyzwanie, przed jakim stoją organizacje z sektora trzeciego.
Kolejnym wyzwaniem może być utrzymanie odpowiedniej kadry i liczby wolontariuszy.
Dlatego osoba zarządzająca w sektorze trzecim musi wykazywać się wysokimi umiejętnościami społecznymi oraz managerskimi. Potrafić dobrze się komunikować, ale również szukać odpowiednich rozwiązań, które będą zachęcające zarówno dla pracowników, jak i wolontariuszy.
Ostatnim bardzo ważnym elementem jest zarządzanie całością, a więc koordynowanie działań tak, aby organizacja mogła funkcjonować sprawnie.
Osoba pełniąca funkcję zarządczą musi wykazywać się kreatywnością, odwagą, nieszablonowym myśleniem, jednocześnie łączyć to z dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi i negocjacyjnymi.
Zarządzanie w tym sektorze to z pewnością idealna opcja dla osób, które chcą czuć realny wpływ na rozwój organizacji i nie lubią popadać w stagnację.
Czy warto studiować zarządzanie w sektorze trzecim?
Sektor trzeci zdecydowanie potrzebuje dobrych i wykwalifikowanych managerów. Organizacje non-profit mierzą się z wieloma wyzwaniami, z którymi mogą sobie poradzić wyłącznie osoby o wysokich kompetencjach zarządczych.
Gdzie zdobyć wiedzę, odpowiednią do pracy w tym sektorze? M.in. na kierunku zarządzanie w sektorze trzecim na Uniwersytecie Edukacji Wirtualnej.
Jest to kierunek z obszaru MBA (Master of Business), a więc skierowany do osób, które już mają doświadczenie w zarządzaniu i pełnieniu roli kierownika, managera lub pokrewnego.
Na studiach MBA z zakresu zarządzania w sektorze trzecim skupisz się wyłącznie na rozwijaniu takich kompetencji, jak:
- liderstwo,
- przywództwo,
- zarządzanie,
- budowanie oraz realizowanie strategii biznesowych.
To wszystko w oparciu o sektor organizacji non-profit. Program studiów oparty jest na dużej liczbie ćwiczeń praktycznych, dzięki czemu od razu po zakończeniu studiów możesz podjąć pracę w sektorze trzecim.

Aplikuj do UWE
Rekrutacja zamknięta. Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2025/2026 od 1 kwietnia 2025 roku.

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość