Zarządzanie w sektorze trzecim – na czym polega?

Zarządzanie w sektorze trzecim

Trzeci sektor to dość tajemniczo brzmiąca nazwa, pod którą kryją się wszystkie organizacje pozarządowe. Na czym dokładnie polega zarządzanie w tym sektorze i czy warto iść w tym kierunku? Sprawdźmy!

Co to jest sektor trzeci?

Sektor trzeci to określenie, z którym stosunkowo rzadko można się spotkać. Częściej funkcjonuje określenie „sektor organizacji non-profit” czy organizacji pozarządowych. Niekiedy jest nazywany również sektorem obywatelskim. Skąd taka nazwa?

W nowoczesnych państwa stosuje się podział na 3 sektory:

• sektor władz publicznych, do którego zaliczają się wszelkie instytucje rządowe, państwowe i samorządowe;
  • sektor przedsiębiorców;
  • sektor organizacji pozarządowych, czyli tzw. organizacji non-profit, które nie są związane z administracją publiczną.

Aby zrozumieć zarządzanie sektorem trzecim, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dokładnie są organizacje non-profit?

Otóż są to wszelkie organizacje, które działają w jakimś konkretnym celu. Mają swój interes społeczny (stąd też określenie sektor obywatelski), na rzecz którego podejmują różne działania w kraju bądź w ramach współpracy międzynarodowej.

Drugą istotną cechą tych organizacji jest działanie bez nastawienia na korzyści finansowe. A więc są to organizacje, u których podstaw leżą konkretne wartości i idee i to w ich interesie podejmuje się działania, a nie w kontekście pozyskania z tego benefitów finansowych.

Inne określenia organizacji pozarządowych, z którymi można się spotkać, to:

• organizacje społeczne,
  • organizacje ochotnicze,
  • organizacje niezależne,
  • organizacje użyteczności publicznej.

W jaki sposób funkcjonują organizacje non-profit?

Organizacje pozarządowe, aby mogły spełniać swoje funkcje i działać, potrzebują finansowania. Jako organizacje, których celem nie jest zysk, a szerzenie lub obrona danych wartości, potrzebują finansowania zewnętrznego. Źródłem pozyskiwania funduszy jest budżet państwowy oraz darczyńcy, w postaci osób fizycznych lub firm.

Organizacje non-profit mogą być zarejestrowane m.in. jako:

• fundacja,
  • stowarzyszenie,
  • klub (np. sportowy),
  • koło łowieckie,
  • koło gospodyń wiejskich,
  • izby gospodarcze lub rzemieślnicze,
  • związek rolników,
  • klub osiedlowy,
  • związek zawodowy.

Organizacje non-profit zajmują się działalnością użyteczną społecznie, a więc działają na rzecz jakiegoś istotnego interesu społecznego.

Organizacje te mogą funkcjonować w zakresie różnych problemów społecznych i działać m.in. na rzecz:

• pomocy społecznej rodzinom,
  • seniorów,
  • samotnych matek,
  • osób niepełnosprawnych,
  • dzieci i młodzieży,
  • mniejszości narodowych i etnicznych,
  • aktywizacji zawodowej,
  • rozwoju przedsiębiorczości,
  • ekologii i ochrony zwierząt,
  • praw człowieka,
  • kultury i sztuki,
  • sportu,
  • praw konsumentów,
  • niesienia pomocy ofiarom katastrof, wojen lub klęsk żywiołowych.

Charakter działania tych organizacji jest bardzo szeroki.

Na czym polega zarządzanie w sektorze trzecim?

Organizacje non-profit mają swoją misję i interes, w imieniu którego działają. Zarządzanie w tym sektorze wymaga umiejętności, które pozwolą przede wszystkim pozyskiwać fundusze, dzięki którym organizacja będzie mogła dalej się rozwijać i nieść odpowiedni rodzaj wsparcia.

Dlatego też kluczowe będą umiejętności negocjacyjne, logicznego argumentowania i rozumienia, a także szukania rozwiązań. Pozyskiwanie funduszy to największe wyzwanie, przed jakim stoją organizacje z sektora trzeciego.

Kolejnym wyzwaniem może być utrzymanie odpowiedniej kadry i liczby wolontariuszy.

Dlatego osoba zarządzająca w sektorze trzecim musi wykazywać się wysokimi umiejętnościami społecznymi oraz managerskimi. Potrafić dobrze się komunikować, ale również szukać odpowiednich rozwiązań, które będą zachęcające zarówno dla pracowników, jak i wolontariuszy.

Ostatnim bardzo ważnym elementem jest zarządzanie całością, a więc koordynowanie działań tak, aby organizacja mogła funkcjonować sprawnie.

Osoba pełniąca funkcję zarządczą musi wykazywać się kreatywnością, odwagą, nieszablonowym myśleniem, jednocześnie łączyć to z dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi i negocjacyjnymi.

Zarządzanie w tym sektorze to z pewnością idealna opcja dla osób, które chcą czuć realny wpływ na rozwój organizacji i nie lubią popadać w stagnację.

Czy warto studiować zarządzanie w sektorze trzecim?

Sektor trzeci zdecydowanie potrzebuje dobrych i wykwalifikowanych managerów. Organizacje non-profit mierzą się z wieloma wyzwaniami, z którymi mogą sobie poradzić wyłącznie osoby o wysokich kompetencjach zarządczych.

Gdzie zdobyć wiedzę, odpowiednią do pracy w tym sektorze? M.in. na kierunku zarządzanie w sektorze trzecim na Uniwersytecie Edukacji Wirtualnej.

Jest to kierunek z obszaru MBA (Master of Business), a więc skierowany do osób, które już mają doświadczenie w zarządzaniu i pełnieniu roli kierownika, managera lub pokrewnego.

Na studiach MBA z zakresu zarządzania w sektorze trzecim skupisz się wyłącznie na rozwijaniu takich kompetencji, jak:

• liderstwo,
  • przywództwo,
  • zarządzanie,
  • budowanie oraz realizowanie strategii biznesowych.

To wszystko w oparciu o sektor organizacji non-profit. Program studiów oparty jest na dużej liczbie ćwiczeń praktycznych, dzięki czemu od razu po zakończeniu studiów możesz podjąć pracę w sektorze trzecim.