Czytaj Bloga.
Automatyzacja w sektorze produkcyjnym – na czym polega i czy warto się tym zainteresować?
O procesach automatyzacji jest coraz głośniej we wszystkich branżach – w zależności od specyfiki danego obszaru automatyzacja ma nieco inny wymiar. Jednak jej głównym celem i założeniem jest zastąpienie rutynowych i automatycznych działań wykonywanych przez człowieka na rzecz automatyzacji tych procesów. Jednym z sektorów, który wymaga najbardziej złożonych procesów automatyzacji, jest sektor produkcyjny.
Na czym polega automatyzacja w tym przypadku i czy warto zawodowo zajmować się zarządzaniem procesami automatyzacji w produkcji? Odpowiadamy!
Czym jest automatyzacja?
Automatyzacja to ogólne pojęcie, które odnosi się do zastępowania technologiami pewnych rutynowych i powtarzalnych czynności wykonywanych przez ludzi. Automatyzacja może mieć różny wymiar i odnosić się np. do wdrożenia programów, systemów automatycznych odpowiedzi czy też bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych, jak maszyny produkcyjne, a nawet – roboty.
Warto podkreślić, że automatyzacja dotyczy wyłącznie powtarzalnych i schematycznych czynności, które łatwo zaprogramować. Zadania wymagające bardziej kreatywnego i złożonego podejścia do problemu nie mogą być automatyzowane, gdyż główną wartością są kompetencje miękkie, typowe dla ludzi.
Na czym polega automatyzacja w sektorze produkcyjnym?
Automatyzacja w sektorze produkcyjnym jest dość rozbudowanym tematem, przede wszystkim ze względu na mnogość technologii, które można zaimplementować. Automatyzacja w tym sektorze polega przede wszystkim na redukcji kosztów czasu pracy, a także podniesienia satysfakcji pracowników – to maszyny lub roboty zajmują się najbardziej rutynowymi czynnościami.
Wdrożenie takich rozwiązań jest również odpowiedzią na coraz bardziej wymagający rynek konsumencki oraz wzrost konkurencji – klienci chcą dostawać jakość i precyzję. Ryzyko pomyłki, niedoszacowania czy błędu w przypadku maszyn lub robotów jest bardzo niskie w porównaniu do pracy ludzkiej. Kluczem jest jednak odpowiednie zaimplementowanie technologii i zaprogramowanie.
Jakie jeszcze korzyści wynikają z wdrożenia automatyzacji w sektorze produkcyjnym?
- szybszy czas pracy i możliwość wzrostu efektywności produkcyjnej – maszyny mogą „pracować” bez przerwy, co zdecydowanie zwiększa wydajność przedsiębiorstwa. Oprócz tego odporne są na takie czynniki jak zmęczenie, stres czy senność, co sprzyja utrzymaniu wysokiej wydajności;
- ochrona zdrowia pracowników – roboty mogą wykonywać pracę w warunkach szkodliwych dla człowieka, np. gdy występuje narażenie na działanie substancji toksycznych.
Automatyzacja w sektorze produkcyjnym – jaka jest różnica między maszynami a robotami?
Firmy z sektora produkcyjnego mają do wyboru m.in. zarówno maszyny, jak i roboty. W zależności od charakteru przedsiębiorstwa miksują obie technologie lub decydują się na jedną z nich.
Warto pamiętać o tym, że tego typu rozwiązania wiążą się z wysokimi kosztami. Zwroty z tej inwestycji można jednak stosunkowo szybko zaobserwować. Stając przed wyborem – maszyna czy robot, warto wiedzieć, czym tak naprawdę różnią się obie technologie.
- Przede wszystkim maszyna skonstruowana jest do konkretnych czynności, opierających się na prostolinijnym schemacie, np. wiercenie, wkładanie, dokręcanie czy przekładanie danych elementów z punktu A do punktu B. Z kolei robot z samej konstrukcji jest już nieco inny – ma postać humanoidalną oraz posiada ramiona, które imitują pracę ludzkich rąk.
- Roboty są na wyższym stopniu zaawansowania technologicznego i potrafią wykonywać bardziej złożone zadania lub tzw. wielozadaniowe czynności, a więc jednego robota można zaprogramować do kilku czynności, np. następujących po sobie.
Zarządzanie automatyzacją w sektorze produkcyjnym – czy ten kierunek się opłaca?
Sektor produkcyjny rozwija się w zawrotnym tempie, a przedsiębiorstwa, które inwestują w nowe technologie, mogą spodziewać się większych i szybszych zysków. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie procesów automatyzacji, gdyż jest to zdecydowanie bardziej zyskowna opcja.
Nadal jednak niezbędna jest praca ludzka na produkcji, gdyż nie wszystkie zadania można powierzyć robotom czy maszynom. Niektóre sektory produkcyjne oferują również elementy personalizacji, gdzie niezbędna jest praca człowieka.
Ze względu jednak na wzrost wartości procesów automatyzacji w sektorze produkcyjnym rośnie równocześnie zapotrzebowanie na osoby, które będą zarządzać tym obszarem.
Na rynku poszukiwane są osoby, które zaopiekują się procesem wdrażania nowych technologii, dopilnują odpowiedniego zaprogramowania, a także będą nadzorować tę część procesu produkcyjnego, która poddana jest automatyzacji.
Gdzie zatem zdobyć wykształcenie w tym kierunku? Na przykład na WSB-NLU! Uczelnia oferuje kierunek Automatyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych, gdzie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, z naciskiem na elementy praktyczne. W trakcie edukacji zdobędziesz m.in. wiedzę o tym, jak:
- obsługiwać specjalistyczne programy,
- wdrażać i optymalizować procesy automatyzacji,
- nadzorować skomplikowany proces produkcyjny.
Umiejętność zarządzania automatyzacją w sektorze produkcyjnym to zdecydowanie kompetencja przyszłości. Nie wahaj się i postaw na swoje jutro!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość