Co robić po studiach licencjackich? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Co robić po studiach licencjackich

Studia licencjackie trwają trzy lata i umożliwiają uzyskanie wykształcenia wyższego. Wiele osób po zakończeniu tego etapu edukacji staje przed wyborem, co dalej? Są dwie główne ścieżki, którymi można podążyć. Dalsza edukacja lub wejście na rynek pracy. A może połączenie jednego i drugiego?

Jeśli zastanawiasz się, co dalej robić po studiach licencjackich, koniecznie sprawdź nasze podpowiedzi!

Co dają studia licencjackie?

Studia licencjackie, czyli tzw. studia I stopnia, dają możliwość uzyskania wykształcenia wyższego. Trwają trzy lata, a warunkiem uzyskania dyplomu jest napisanie pracy dyplomowej i jej obrona.

Studia licencjackie wyposażają studenta w wiedzę z danego obszaru, a także w szereg umiejętności miękkich (przy odpowiednim zaangażowaniu studenta), takich jak komunikacja interpersonalna, autoprezentacja czy umiejętność pracy w zespole.

W trakcie studiów licencjackich student zobowiązany jest również do odbycia praktyk.

To pozwala zapoznać się nieco bardziej z rzeczywistością zawodową w danej branży. Po ukończeniu studiów licencjackich student może kontynuować swoją ścieżkę zawodową, np. na stażach.

Trudne wybory – praca czy dalsza nauka? A może obie opcje?

Choć studia licencjackie wyposażają w niezbędną wiedzę, to część studentów staje przed dylematem, czy kontynuować edukację na studiach magisterskich.

Podczas edukacji II stopnia student ma możliwość bardziej zagłębić się w dane zagadnienie, a także postawić na tzw. specjalność. Stąd też wiele osób rozważa studia magisterskie.

Jest także grupa osób, która po uzyskaniu tytułu licencjata chciałaby wejść na rynek pracy. Czy taki wybór musi jednocześnie oznaczać rezygnację z dalszej nauki?

Niekoniecznie! Właśnie między innymi dla takich osób istnieje system zaoczny. Student może pracować od poniedziałku do piątku, a weekendami studiować. To dobra opcja dla osób, które nie chcą rezygnować z żadnej z obu możliwości.

Studia magisterskie – czy warto kontynuować naukę po licencjacie?

Decyzję o tym, czy warto po licencjacie kontynuować naukę na studiach magisterskich, należy podjąć w zgodzie ze sobą oraz własną ścieżką kariery.

W niektórych zawodach ukończenie edukacji II stopnia będzie wręcz kluczowe do tego, aby móc rozwijać się na rynku. W innych wystarczą umiejętności zdobyte podczas studiów i doszlifowane np. odpowiednimi kursami.

Wszystko zależy od konkretnej branży i przyjętych w niej standardów. Są również takie zawody, gdzie jedyna możliwość, aby wykonywać dany zawód, to ukończenie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich (np. prawo, medycyna).

Czy mogę podjąć studia podyplomowe po samym licencjacie?

Studia licencjackie dają możliwość podjęcia dalszej edukacji na studiach podyplomowych. W tym przypadku jednak również warto wcześniej sprawdzić wymagania konkretnego kierunku, ponieważ niektóre z nich mogą być ściśle specjalistyczne i przeznaczone dla osób, które ukończyły również studia magisterskie z danego obszaru.

Jednak z reguły większość oferowanych kierunków jest dostępna dla osób z tytułem licencjata. To także dobra wiadomość dla tych osób, które po trzyletnich studiach chciałyby wejść na rynek pracy. Edukacja na studiach podyplomowych pozwala uzyskać wiedzę z bardzo wąskiego obszaru i wspiera proces specjalności zawodowej.

Co zrobić, aby jeszcze w trakcie studiów licencjackich przygotować się do wejścia na rynek pracy?

Jeśli po studiach licencjackich chcesz podjąć pracę lub łączyć ją z dalszą edukacją, możesz jeszcze w trakcie studiów licencjackich zadbać o to, aby jak najlepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy.

Z pewnością sporym atutem dla przyszłego pracodawcy będzie chęć rozwoju, zdobywania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności. Jak możesz o to zadbać na studiach?

1. Angażując się w dodatkowe projekty, organizowane np. przez uczelnie.
  2. Zdobywając wiedzę we własnym zakresie, np. czytając książki w danym temacie, chodząc na prelekcje lub darmowe konferencje lub – jeśli masz taką możliwość – korzystając z dostępnych kursów.

Wiele firm organizuje kursy bezpłatne dla studentów, dlatego warto poszukać czegoś w Twojej specjalności.

Poza wiedzą i umiejętnościami twardymi na rynku pracy bardzo liczą się kompetencje miękkie. Studia licencjackie to idealny moment, aby rozwijać większość z nich. Przede wszystkim warto zadbać o komunikację z innymi – to kluczowa cecha, niezbędna niemal w każdym zawodzie.

Ćwicz komunikację z kolegami z uczelni, z wykładowcami. Próbuj negocjować, argumentować. Ucz się, jak robić to w sposób asertywny i jednocześnie empatyczny. Bierz udział w projektach grupowych, gdyż umiejętność pracy zespołowej to jedna z cennych kompetencji na rynku pracy.

Oprócz tego możesz przyszłemu pracodawcy zaprezentować takie umiejętności, jak:

• zaangażowanie,
  • dobra organizacja czasu,
  • proaktywność.

W jaki sposób? Angażując się w koła lub stowarzyszenia działające na Twojej uczelni. Wpisując takie umiejętności do CV, jednocześnie informujesz, że jesteś osobą, która nie boi się dodatkowych wyzwań, lubi działać, a przy okazji dobrze zarządza swoim czasem. W końcu samo studiowanie jest absorbujące, a więc połączenie tego wraz z dodatkowymi aktywnościami wymaga od studenta dobrego zarządzania sobą i czasem.

Co robić po studiach licencjackich? Podsumowanie

Jak widzisz, studia licencjackie otwierają przed Tobą wiele możliwości. Jeśli zastanawiasz się nad dalszą edukacją, koniecznie sprawdź naszą ofertę studiów magisterskich lub podyplomowych. Z pewnością znajdziesz coś, co pomoże Ci zadbać o swój autorytet na rynku pracy.