Mity o studiowaniu – czy też je znasz?

Mity o studiowaniu

Wokół studiowania i życia studenckiego narosło wiele mitów – budząca przerażenie sesja czy przekonanie, że wybrany kierunek definiuje całą ścieżkę kariery. Jakie jeszcze mity pojawiają się wokół studiowania? Sprawdź, czy też je znasz!

Chcesz zdać sesję? Musisz wyciąć z życia co najmniej tydzień

Sesja budzi przerażenie zwłaszcza u studentów pierwszego roku. Owiana jest aurą wymagającej, trudnej i wiążącej się z koniecznością zarywania nocy oraz dostarczania sobie potężnych dawek kofeiny. Czy w praktyce tak jest? To zależy.

Nie ma co ukrywać – sesja to wymagający okres dla każdego studenta. W końcu sprawdzona zostaje wiedza z całego semestru. Jednak nie oznacza to jednocześnie, że okres sesji musi wiązać się z obrazem studenta tonącego po nocach w notatkach i wspierającego się kolejną dawką kofeiny.

Takiego obrotu spraw możesz uniknąć, jeśli postawisz na systematyczną naukę mniejszych partii materiału. Niektórzy studenci podchodzą do sesji dokładnie na tej zasadzie – ucząc się przez cały semestr lub w okresie poprzedzającym sesję – planują dokładnie etapy nauki. Z takim podejściem sesja wcale nie musi wiązać się z zarywaniem nocy!

Wybrany kierunek studiów określa Twoją ścieżkę kariery

Kierunek studiów określa ścieżkę kariery – to kolejny, bardzo popularny mit. W dodatku jego „obecność” sprawia, że często studenci przed wyborem kierunku studiów mają trudności w podjęciu decyzji, co studiować.

Często pojawia się rozdarcie pomiędzy zainteresowaniami, tym, co przyszłościowe, a niekiedy pomiędzy tym, co sugerują rodzice. Takie spojrzenie na wybór kierunku studiów pozostawia wrażenie, że jest to decyzja kategoryczna, która zadecyduje o Twoim dalszym życiu. Wcale nie musi tak być!

Bardzo często osoby, które uzyskały wykształcenie na danym kierunku, zawodowo zajmują się czymś zupełnie innym.

Oczywiście są zawody, w których ukończenie konkretnego kierunku jest warunkiem do jego wykonywania (np. lekarz, prawnik), jednak nie oznacza to, że po ich ukończeniu taka osoba nie będzie mogła pracować w zawodzie.

Wręcz przeciwnie – liczą się kompetencje i umiejętności nabyte w trakcie studiowania, a im bardziej wymagający kierunek, tym więcej student może nauczyć się m.in. w zakresie własnej wytrwałości czy organizacji czasu.

Studia trwają tylko do 25. roku życia

W klasycznej ścieżce rozwoju studia trwają mniej więcej do 25. roku życia – po ukończeniu szkoły średniej podejmuje się decyzję o studiowaniu, które trwa 5 lat. I tu pojawia się kilka czynników, które sprawiają, że twierdzenie to jest zwykłym mitem.

Po pierwsze – studia można rozpocząć znacznie później. Nie jest obowiązkiem, aby po ukończeniu szkoły średniej od razu rozpoczynać edukację na uczelni wyższej.

• Popularną praktyką jest tzw. gap year, w którego trakcie można podróżować, zwiedzać inne kultury, poznawać siebie lub po prostu podjąć pracę i zastanowić się przed ten okres, czy i co chce się studiować. Dlatego też niektórzy rozpoczynają studia znacznie później – czasem dopiero w okolicach 30. roku życia niektórzy decydują się na rozpoczęcie edukacji.
  • Oprócz tego istnieją studia doktoranckie, które kontynuuje się po uzyskaniu magistra. Edukacja ta trwa znacznie dłużej i zdecydowanie nie jest możliwe, aby skończyła się do 25. roku życia. Zwykle tytuł doktora uzyskuje się w okolicach 30. roku życia lub po, jednak są to indywidualne kwestie.

Z drugiej strony studia można ukończyć wcześniej niż przed 25. rokiem życia – możliwe jest to np. w sytuacji, gdy zdecydujemy się wyłącznie na studia licencjackie lub inżynierskie, bez kontynuowania ich na studiach magisterskich.

Wiek nie jest więc w tym przypadku żadną wytyczną i warto rozprawić się z tym mitem, który często potrafi budować poczucie presji. Najważniejsze to pójść własnym tokiem edukacyjnym, aby czerpać jak najwięcej radości i satysfakcji z edukacji.

Wybierz kierunek przyszłościowy

Wybór kierunku studiów to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie stoją przed przyszłym studentem. Często pojawia się dylemat pomiędzy własnymi zainteresowaniami a wyborem tego, co przyszłościowe i „opłacalne”.

Konieczność wyboru kierunku przyszłościowego to mit – bez wątpienia edukacja w tym zakresie może przynieść ciekawe perspektywy na przyszłość, ale jeśli jest to obszar mało interesujący dla Ciebie, taki, o którym nie masz ochoty zdobywać wiedzy, może to prowadzić do szybkiego wypalenia na studiach i w późniejszych latach.

Z kolei wybór kierunku zgodnego z zainteresowaniami sprawia, że zaangażowanie jest znaczenie większe, chcesz się w tym realnie rozwijać, a to tym samym daje dobre perspektywy na przyszłość. Nawet jeśli nie jest to jeden z zawodów przyszłościowych, ale robisz to z pasji, to zawsze znajdzie się miejsce na satysfakcję zawodową i dobre zarobki. Dlatego mitem jest to, że należy wybierać przyszłościowe kierunki. Jest to dobry krok, o ile interesuje Cię dany temat.

Studiowanie to tylko nauka teorii

Nic bardziej mylnego! Ten mit jest bardzo popularny i zwykle wynika z braku zainteresowania się szerzej życiem studenckim. Przede wszystkim studenci często przygotowują projekty w ramach zaliczenia poszczególnego przedmiotu.

To daje możliwość poznania siebie w pracy projektowej oraz uzyskania umiejętności pracy grupowej. Oprócz tego uczelnie oferują dodatkowe aktywności, takie jak konferencje, eventy czy działające koła uczelniane. Istnieje szereg dodatkowych aktywności, w które student może się zaangażować.

Studiowanie to przede wszystkim czas na edukację, zdobywanie wiedzy o sobie, rozwijanie się i budowanie relacji. Zastanawiasz się, jakie studia wybrać? Sprawdź naszą ofertę kierunków!