Czytaj Bloga.
Prawnik w administracji – czym się zajmuje?
Prawnik w administracji ma ogromną wiedzę w zakresie prawa administracyjnego, a jego działalność koncentruje się wokół m.in. organów administracji publicznej czy rządowej. Na czym dokładnie polega praca prawnika w administracji? Czym się zajmuje i co należy do jego obowiązku? Sprawdź odpowiedzi w naszym artykule!
Kim jest prawnik?
Aby zrozumieć, czym dokładnie zajmuje się prawnik w administracji, trzeba najpierw dobrze rozróżnić sam zakres działań prawnika. Jest to osoba, która ukończyła studia prawnicze z pozytywnym wynikiem, jednak nie podjęła dalszej ścieżki kształcenia, tj. aplikacji np. adwokackiej czy radcowskiej.
Tym samym prawnik nie posiada uprawnień do reprezentowania klientów przed organami ścigania. Ma jednak na tyle wystarczającą wiedzę, że może pełnić funkcję doradczą w wielu instytucjach czy zajmować się tworzeniem dokumentów administracyjnych.
Prawnik w administracji – czym się zajmuje?
Prawnik pracujący w tym sektorze musi posiadać szeroką wiedzę na temat prawa administracyjnego. Zatrudnienie zwykle znajduje w jednostkach samorządowych, np. gminach czy urzędach wojewódzkich.
- Jego zadaniem jest wówczas czuwanie m.in. nad sporządzeniem regulaminów i wszelkich ustaw zgodnie z obowiązującym prawem.
- Oprócz tego zajmuje się przygotowywaniem odpowiednich dokumentów z ramienia danej instytucji, a także może przygotowywać w jej imieniu pismo do sądu, np. z odwołaniem od decyzji.
Prawnik w administracji może działać również we współpracy z klientem indywidualnym. Wówczas zajmuje się tłumaczeniem i wyjaśnianiem zawiłości administracyjnych oraz udzielaniem porad z zakresu prawa administracyjnego.
Porady te mogą dotyczyć m.in. kwestii związanych z uzyskaniem pozwolenia np. na budowę domu czy innych wniosków, na które klienci potrzebują zgody z danej jednostki samorządowej. Może również doradzić w kwestiach odwołania się od decyzji danej jednostki administracyjnej.
Do zadań prawnika administracyjnego należy m.in.:
- opiniodawstwo w sprawach administracyjnych,
- wsparcie w składaniu wniosków i odwołań do odpowiednich urzędów,
- doradztwo w zakresie zamówień publicznych,
- wsparcie w zakresie uzyskania pozwoleń, licencji, uprawnień, a także zezwolenia na pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (rolą prawnika jest odpowiednie przygotowanie dokumentów),
- współpraca z agencjami rządowymi,
- wsparcie w tematach związanych z zarządzaniem nieruchomością, np. w kwestiach renty planistycznej,
- doradztwo w kwestiach związanych z koniecznością uiszczenia opłat na rzecz jednostek administracyjnych, np. opłat adiacenckich,
- doradztwo w zakresie postępowania administracyjnego, czyli wytoczonego i prowadzonego m.in. przez organy administracji publicznej.
Prawnik w administracji – jakie ma możliwości rozwoju?
Prawnik w administracji ma przed sobą wiele możliwości rozwoju. Ze względu na szeroki zakres samego prawa administracyjnego może wyspecjalizować się w konkretnym obszarze, np. prawa budowlanego, energetycznego, spółdzielczego czy prawa publicznego gospodarczego.
Oprócz tego, jako osoba z wyższym wykształceniem prawniczym, śmiało może złożyć dokumenty na aplikację radcowską lub adwokacką.
Taki krok pozwala na zwiększenie zarówno zakresu działań, jak i samych zarobków. Aplikacja trwa 3 lata, a po jej pozytywnym zakończeniu uzyskuje się prawo do reprezentowania klientów w sądzie. Daje to znacznie większe szanse na zbudowanie grona klientów. Prawnik może starać się również o aplikację sędziowską i rozstrzygać w sprawach administracyjnych.
Prawnik specjalizujący się administracją w biznesie
Znajomość prawa administracyjnego przydaje się również w świecie biznesu. Dlatego niektóre firmy, szczególnie większe przedsiębiorstwa, chętnie współpracują z prawnikami w tym zakresie. Jest to szczególnie ważne m.in. ze względu na kwestie różnych pozwoleń i aspektów urzędowych, które np. przedsiębiorstwo musi spełniać jako podmiot gospodarczy.
Dla firm to ogromna oszczędność czasu i pewność, że analizą danej sprawy zajmuje się specjalista. Prawnik w takiej firmie czuwa również nad przygotowywaniem wszelkich dokumentów zgodnie z obowiązującym prawem, pomaga tworzyć wewnętrzne regulaminy i czuwa nad aktualizacją oraz zmianami w prawie.
Jak zostać prawnikiem administracyjnym?
Aby zostać prawnikiem w administracji, przede wszystkim trzeba ukończyć studia prawnicze. Można od razu zdecydować się na specjalność Prawo w administracji, gdzie podczas studiów magisterskich poznaje się najważniejsze kwestie prawne, a także specjalizuje się w wiedzy z zakresu prawa administracyjnego.
Zajęcia prowadzone są przez praktyków, dlatego oprócz części teoretycznej znajdzie się dużo miejsca na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy.
Dzięki temu po ukończeniu studiów można śmiało rozpocząć swoją zawodową przygodę z prawem administracyjnym!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość